Niedziela Palmowa 2024

Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Ograniczmy do minimum wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami naszego zgłębiania Misterium Paschalnego poprzez czynny udział w bardzo bogatej liturgii.

Msze św. w tygodniu o godz. 7.00 i 18.00. (we wtorek tylko rano)
Program tegorocznej Paschy oraz adoracji Wielkiego Tygodnia rozdadzą ministranci po Mszy św. Jest on również dostępny na parafialnej stronie internetowej.

Wielki Wtorek. Spowiedź św. w godz.:
9:00-10:30,
11:00-12:30,
15:00-16:30,
17:00-18:30

W tym dniu w kościele przy ostatnich ławkach, do skarbonek będzie można złożyć ofiarę, na kwiaty do Bożego Grobu.

W środę od godz. 8.00 odwiedzimy z sakramentalną posługą chorych w domach, których, należy zgłosić do wtorku w zakrystii.

W Wielki Czwartek rano w katedrze odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Duchowieństwo diecezjalne odnowi przyrzeczenia kapłańskie.

W naszym kościele celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, o godz. 18.00 na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W czwartek nasze Parafialne Koło Caritas będzie rozprowadzać po Mszy św. Chleby Miłosierdzia. Celem akcji jest zebranie funduszy na potrzeby najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Ta akcja uczy nas otwarcia na drugiego człowieka w najbliższym nam środowisku jakim jest parafia.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają dyspensy; zachęca się także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie, do zachowania tego postu). Jeszcze w Godzinie Miłosierdzia Bożego (16.00) rozpoczniemy nabożeństwo Drogi krzyżowej (od GOK-u) w czasie którego odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W kościele odprawimy Liturgię Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy (tylko w kościele). Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Godziny święceń pokarmów w programach.

W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Wigilia Paschalna ma wspaniałą treściowo i obrzędowo, uroczystą oprawę. Niech nikogo nie zabraknie na liturgii.

Rezurekcję odprawimy tradycyjnie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00.
Do czynnego udziału zapraszamy wszystkie grupy duszpasterskie i organizacje na czele z Strażakami i orkiestrą.

Dziękujemy P. Marcinowi i firmie Stara Wędzarnia, za dar nowych foteli do prezbiterium naszego kościoła.

Dziękujemy wszystkim sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu. Do utrzymania porządku w kościele w bieżącym tygodniu proszę rodziny zamieszkujące Glinik Średni; Saletnik, Dętkoś, Frodyma, Orzechowski, Bieszczad, Moskal, Pelczar, Wójcik. Sprzątanie w wtorek po spowiedzi i sobotę po Wigilii Paschalnej. To już ostatnia zmiana parafian z Glinika Średniego. Bardzo serdecznie dziękuję pani sołtys Jolancie za twórczą współpracę, a parafianom za dyscyplinę i solidarność w utrzymaniu porządku w kościele. Od następnego tygodnia porządek w kościele i otoczeniu postarają się utrzymać parafianie z Frysztaka, a pan sołtys Ryszard pomoże wyznaczać realne osoby do trzymania porządku.

We środę 27. 03. 2024 o godz. 8:00 zapraszamy Panie z KGW Kobyle Glinik Dolny do pomocy przy dekoracji ciemnicy i Grobu Pańskiego.

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.